U17 tabte testkamp (1)
Så oprandt dagen hvorpå BK Fix U-17 mandskab skulle møde Tåstrup FC. Det var et Fix-mandskab der var fuld af forventning ovenpå en god indsats mod Brøndby. Disse forventninger levede holdet langt fra op til.
Det var en nervøs start fra Fix side, og der var ikke meget, der hang sammen. Man forsøgte sporadisk med noget sammenhængende opspil, men det endte ofte med en bold ned til midteforvaret, der så derefter skulle forsøge at slå en lang bold. Tåstrup havde sådan set heller ikke meget succes med sammenhængende opspil, men deres lange bolde var langt farligere. Det var de af flere grunde. Dels fordi deres spillere på ingen måde var pressede, når de skulle slå bolden, men også fordi Fix bagkæde havde tendens til at stå en smule for højt, og dermed kom man nemt i problemer.
Tåstrup kommer foran på med 1-0 og sætter sig efterhånden mere på kampen. Den bliver både 2 og 3-0 før, der bliver fløjtet til halvleg. Fix kan se tilbage på en halvleg, hvor man aldrig for alvor fandt det velpolerede spil fra Brøndby-kampen frem. Hvad værre var formåede man ikke en gang at fighte de 10 % mere, som det må forventes af et hold i spillemæssig modgang.
I 2. halvleg ser spillet stort ud som i 1. halvleg. Den første ændring sker efter Fix reducering til 3-1. Det er selvfølgelig overflødigt at sige, at det var vores egen mr. 100 % (Breil), der blev noteret for scoringen. Herefter var det som om, at der kom lidt liv i Fix-mandskabet. Det var på ingen måde prangende spil, og der manglede stadig mindst 5 %, men man begyndte nu at tro på overraskelsen på trods af, at man var under tidspres. Man fik fra Fix side spillet sig længere og længere frem på banen og kom frem til enkelte chancer.
Der skulle da heller ikke gå lang tid før Mr. 100 % endnu en gang kom frem til en stor chance. Breilen skuffer naturligvis ikke og bringer sig selv yderligere i spidsen på Fix interne topscorerliste.
Herefter følger en naturlig satsning annonceret fra Fix-bænken. Dette fører til få små chancer men medfører naturligvis visse farlige situationer i den anden ende. Der opstod flere store chancer til Tåstrup, og man kunne som Fix-tilskuer næppe have en god følelse i maven.
Flere af chancerne bliver afværget, inden det endelig går galt. Tåstrup får en gratis friløber og en parade fra undertegnede er ikke nok, da en heldig Tåstrup-spiller står rigtig placeret i forhold til reposten, og han kan nemt sætte foden på til slutresultatet 4-2. Fix opgav hurtigt efter scoringen, og alt håb syntes ude. Det var det sådan set også, og kampen endte som sagt 4-2. Et resultat, der på ingen måde afspejler den egentlige forskel på de to hold, men man må som Fix-spiller i skam erkende, at man på dagen ikke var bedre.
/Nicolai E. Hanmark