Opstart årgang 2004 - Nu med flere billeder
Godt nok var det ikke alle de 4-5-årige børn, der var helt klar over, hvilket mål, de skulle forsøge at score i. Og en del af børnene faldt i staver eller snak undervejs i kampen. Men alle er kommet, fordi de brænder for at spille fodbold, og i løbet af første træningstime fik alle børn ramt bolden.
Træner for yngste årgang i Boldklubben Fix, Torben Kruse, fortæller, at der aldrig tidligere er mødt så mange børn op til første træningssamling.
- Det er dejligt, at så mange børn vil spille fodbold i vores lille klub. Og det er skønt at se, at det virkelig samler familierne.
Mange forældre havde medbragt klapstole og kameraer, så de i ro og mag kunne forevige juniors første udfoldelser på grønsværen.
Der stadig er plads til nye spillere fød t i 2004 på holdet. Og Torben Kruse understreger, at der også er plads til piger på holdet.